تماس با ما نظرات و پیشنهادات خدمات انجمن معرفی انجمن
  • به وبسایت انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم ایران خوش آمدید
  • در این سایت اطلاعات مفیدی در مورد سموم گیاهی به دست خواهید آورد
  • شما میتوانید با تمامی شرکتهای عضو انجمن آشنا شوید و اطلاعات لازم را در مورد محصولات آنها کسب نمایید
صفحۀ اصلی
اخبار و اطلاعیه‌ها
مقالات
 

معرفی انجمن


انجمن صنایع تولید کنندگان سموم که یک انجمن صنفی متشکل از کارفرمایان و صاحبان صنایع تولید کننده سم در ایران است، در سال ۱۳۸۰ بمنظور تشکل و سازماندهی به فعالیت تولید کنندگان سم در ایران و درعین حال حفظ منافع قانونی و مشروع تولید کنندگان سموم که خود متضمن حفظ منافع کشاورزان نیز خواهد بود، تأسیس گردید.

یکی از اهداف اصلی این انجمن، تولید محصولاتی با کیفیت مطلوب و مطابق با استانداردهای جهانی، بهره برداری حداکثر از امکانات تولید، جلب رضایت کشاورزان و در نهایت ورود به بازارهای جهانی می‌باشد.

همگام با پیشرفت و عرضه جدیدترین امکانات تولید و نیز ظهور تکنیک‌های فرآوری در امر تولید و عرضه سموم، تولید کنندگان داخلی نیز از جدیدترین روش‌ها و تجهیزات تولیدی و آزمایشات کنترل کیفی سموم بهره گرفته و خطوط تولیدی خود را مجهز به پیشرفته‌ترین تجهیزات تولید نموده‌اند.

این کارخانجات، علاوه بر توجه وافر به تولیدات با کیفیت، اهمیت شایان توجهی به عرضه مطلوب تولیدات خود داشته و در راستای نیل به این هدف، خطوط تولیدی خود را مجهز به جدیدترین تجهیزات بسته بندی نموده‌اند.

تولید کنندگان داخلی، همزمان با تولید محصولات منطبق با استانداردهای جهانی، توجه شایانی به مطابقت پروسۀ تولید با قوانین زیست محیطی و اکولوژیکی داشته و در عین حال بیشترین توجه را به سلامت کارگران و مصرف کنندگان دارند تا از بروز صدمات مستقیم در حین کار و یا هنگام مصرف جلوگیری نمایند.

علاوه بر این کلیه فرآورده‌های تولیدی این کارخانجات دارای لیبل‌های مشخص کنندۀ طریقۀ مصرف و نیز حاوی نکات لازم جهت ایمنی و سلامت مصرف کنندگان است که کلیه مطالب مندرج در آنها قبل از چاپ به تأیید هیأت نظارت بر سموم کشور می‌رسد.

در حال حاضر بیش از ۶۰ کارخانه تولید سم در کشور مسئول تولید سموم مورد نیاز بخش کشاورزی و دامپزشکی هستند که از این تعداد چهل شرکت عضو انجمن تولید کنندگان سموم هستند ﴿بقیه شرکتها صرفاً تک محصولی بوده و یا جدیداً مجوزهای تولید دریافت نموده اند.﴾ در حال حاضر عمده ترین تولید کنندگان سموم در کشور عضو این انجمن بوده و با فعالیت خود توانسته‌اند صرفه جوئی ارزی قابل ملاحظه‌ای در بخش واردات سموم آماده مصرف ایجاد نماید.

چنین رشد و توسعه‌ای تنها در حدود یک دهه از فعالیت این کارخانجات حاصل گردیده و یقیناً در سایه حمایت و پشتیبانی مجلس شورای اسلامی در تصویب قوانین شفاف‌تر در حمایت از تولیدات داخلی و دولت جمهوری اسلامی ایران در حذف ضوابط غیر ضرور و با وضع تعرفه‌های مناسب و بوجود آوردن شرایطی برای استفاده از تسهیلات خطوط ارتباطی کوتاه مدت بانکی ﴿ریفاینانس﴾ و به دور از هرگونه شتابزدگی.

این صرفه جوئی ارزی ظرف ۲ تا ۳ سال آینده می‌توانند تا دو برابر افزایش یابند که برای کارخانجات داخلی افتخارآمیز است، همچنین کارخانجات تولید سموم داخلی توانسته‌اند اشتغال قابل توجهی در این بخش صنعت در نقاط مختلف کشور از محروم‌ترین استان‌ها از قبیل سیستان و بلوچستان و یا خوزستان و مناطق شمال کشور ایجاد نماید.

در طول ده سال گذشته و همزمان با رشد صنایع تولید و فرمولاسیون سموم در داخل کشور به تدریج سهم شرکت‌های خارجی در بازار داخلی کاهش یافته و این کاهش موجب بروز تنش‌هائی در بخش‌های مختلف مرتبط با واردات سموم گردیده است.

هدف عمدۀ این تنش‌ها مخصوصاٌ در مقطع حساس فعلی ضربه زدن به واحدهای تولید کننده داخلی و بوجود آوردن شرایط لازم برای بازگشت به وضعیت سابق و دوران سلطه شرکتهای چند ملیتی بر بازار سم در ایران است.

در طی این سال‌ها علیرغم مخالفت شرکت‌های خارجی برای انتقال دانش فنی و ارائه مواد اولیه به تولید کنندگان داخلی این صنایع با تکیه بر توانمندی متخصصین ایرانی توانستند میزان تولید داخلی سموم را از نظر کیفی و کمی یهبود قابل ملاحظه‌ای بخشند.

در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار تن از سموم مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود که از نظر وزنی بیش از۹۰ درصد سموم مورد نیاز کشور می‌باشد ﴿حدود کمتر از ۱۰٪ سموم بصورت آماده مصرف وارد کشور می‌شوند زیرا این سموم دارای دوره patent بوده و شرکتهای داخلی نمی‌توانند نسبت به واردات آنها اقدام نمایند.﴾ قابل ذکر است که مقدار قابل توجهی ازسموم جدید تحت لیسانس شرکت‌های خارجی در داخل کشور فرموله شده و وارد بازار مصرف می‌شوند.

از نظر کیفی نیز در حال حاضر تمامی فرمولاسیون های مورد نیاز حتی EW، DF، SC در داخل کشور فرموله یا تولید می‌شوند و نیز وضعیت تولید و بسته بندی سموم از نظر کیفیت در رده‌ای بسیار بالاتری از تولید کنندگان آسیائی و هم تراز با بسته بندی تولید کنندگان اروپائی است.

آزمایشات کنترل کیفی سموم با بالاترین استاندارد جهانی نظر FAO مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. در مورد سموم خارجی نیز همین استاندارد بکار گرفته می‌شود.

انجمن صنایع تولید کنندگان سموم سیاست جدید سازمان حفظ نباتات را درخصوص واگذاری تأمین سموم کشور به بخش خصوصی و همچنین فراهم آوردن فعالیت شرکت‌های وارد کننده سموم به فال نیک گرفته و امید است در رقابتی سالم بین دو بخش، سموم مورد نیاز کشور با کیفیتی مطلوب تأمین و دراختیار کشاورزان و باغداران قرار گیرد.


کاربران

عضوها

جدیدترین خبرها

لینک‌ها
 
طراحی وب سایت
کلیۀ حقوق مادی و معنوی وب‌سایت، متعلق به انجمن صنایع تولید کنندگان سموم است.