تماس با ما نظرات و پیشنهادات خدمات انجمن معرفی انجمن
  • به وبسایت انجمن صنایع تولیدکنندگان سموم ایران خوش آمدید
  • در این سایت اطلاعات مفیدی در مورد سموم گیاهی به دست خواهید آورد
  • شما میتوانید با تمامی شرکتهای عضو انجمن آشنا شوید و اطلاعات لازم را در مورد محصولات آنها کسب نمایید
صفحۀ اصلی
اخبار و اطلاعیه‌ها
مقالات
 

مقاله


مواد دفع آفات

ارتباط مواد دفع آفات با صنایع پتروشیمی
این مواد از دو نقطه نظر با صنایع پتروشیمی ارتباط پیدا می‌کنند. اول آنکه بعضی از آنها را می‌توان مستقیما از سنتز هیدروکربنهای نفتی تهیه نمود. دوم اینکه اغلب این مواد را بایستی در حلالهای نفتی، حل کرده و سپس مورد استفاده قرار داد.
حشره‌کشها
حشره‌کشها را در رابطه با نحوه اثر آنها به سه گروه زیر تقسیم می‌کنند.
سموم داخلی
سموم داخلی یا سمومی که از راه معده و دستگاه گوارش حشرات را مسموم می‌کنند، مانند ترکیبات آرسنیک، فلوئور و آنتیموان.
سموم تماسی
سموم تماسی ترکیباتی هستند که از راه پوست، جذب بدن حشرات شده و آنها را از بین می‌برند. این سموم ممکن است، معدنی مانند گوگرد و پلی‌سولفورها، یا گیاهی مانند نیکوتین و یا سموم آلی مصنوعی (ترکیبات کلره و فسفره) مانند ددت باشند.
سموم گاز
سموم گاز ترکیباتی هستند که به صورت گاز، حشره را تحت تاثیر قرار می‌دهند. اگر این سموم به صورت مایع یا جامد باشند، باید به آسانی قابلیت تبخیر و یا تصعید داشته باشند تا به صورت گاز در آمده و حشرات را متاثر کنند. مهمترین این سموم عبارتند از اسید سیانیدریک (HCN) ، برمید متیل (CH۳Br) ، سولفید کربن CS۲ و پارادی‌کلرو بنزن C۶H۴Cl۲.

تصویر

قارچ‌کشها
قارچها به علت نداشتن کلروفیل، قادر به تهیه مواد قندی نبوده و به صورت پارازیت بر روی درختان یا بوته‌های مجاور زندگی می‌کنند. از ترکیباتی که به عنوان سم برای مبارزه با قارچها بکار می‌روند، می‌توان دایرین و کرانیل (Chloranil) را نام برد. کلرانیل را می‌توان از ترکیب سیکلو هگزان و اکسیژن و اسید کلریدریک بدست آورد.
علف‌کشها
این سموم موجب از بین رفتن علفهای هرزی که در مجاورت گیاهان مفید روئیده‌اند، می‌شود. گیاهان خودرو علاوه بر اینکه در مزارع مقدار زیادی آب و مواد غذایی را توسط ریشه خود جذب می‌نمایند، از میزان نور و حرارت محیط کشت گیاهان مفید کاسته و در نتیجه محصول را کم می‌کنند. همچنین علفهای هرز، موجب افزایش هزینه کشت و برداشت می‌شوند. همچنین هرگاه از محصول بدست آمده به عنوان بذر در بهره‌برداری دیگر استفاده شود، سبب آلودگی کشت شده، در سالهای آیش نیز مقداری مواد غذایی و رطوبت زمین را مصرف می‌کنند. در مورد انتخاب نوع علف‌کش لازم است به دو نکته اساسی زیر توجه شود:


* نباید علف‌کش بر روی کشت اصلی، اثر نامطلوبی داشته باشد.

* باید بوسیله علف‌کش بتوان علفهای هرز مشخصی را از بین برد و سم بکار برده شده اثر قطعی بر روی علف هرز موجود داشته باشد.

ترکیبات معدنی که برای این منظور بکار برده می‌شوند عبارتند از آرسنیت سدیم، بوراتها، کلرات سدیم. نمونه سوم حاصل از ترکیبات آلی برای مبارزه با علف‌های هرز، مشتقات اسید نفیتل فتال آمیک (M. P. A) می‌باشند، در تجارت به نامهای آلاناپ (Alanap) یافت شده و به صورت امولسیون ۲۳. ۶٪ در مزارع و سبزی‌زارها بکار می‌روند.

تصویر

علف‌کشهای گازی
این ترکیبات، به صورت مایع در مزارع وارد شده و سپس در حرارت به بخار یا گاز تبدیل می‌شوند. بخارات و گازهای محلول حاصل بر روی علف‌های هرز اثر نموده و موجب از بین رفتن آنها می‌گردند. از علف‌کشهای گازی می‌توان برمید متیل و سولفید کربن را نام برد.
سموم دفع جوندگان
مهمترین این سموم عبارتند از:
انیدرید آرسنو (As۲O۳)
محلول ۳ تا ۵ درصد آن را با آب مخلوط می‌کنند. برای تهیه آن، سولفورهای آرسنیک‌دار را در هوا می‌سوزانند و انیدرید آرسنو به صورت بخار متصاعد می‌شود که آن را در محفظه‌های مخصوصی سرد می‌کنند. قدرت کشندگی آن برای موش ۷۵mg/kg و برای انسان ۱۳۰mg/kg است.
سولفات تالیم (Tl۲SO۴)
سولفات تالیم و نیز استات آن، به عنوان سم جوندگان مصرف می‌شود. این سموم را به صورت طعمه بکار می‌برند و آن را به نسبت یک درصد با آرد مخلوط می‌کنند.
فسفید روی (Zn۳P۲)
این سم را نیز برای از بین بردن جوندگان، با غلات یا آرد به نسبت یک تا چهار درصد مخلوط می‌کنند.


کاربران

عضوها

جدیدترین خبرها

لینک‌ها
 
طراحی وب سایت
کلیۀ حقوق مادی و معنوی وب‌سایت، متعلق به انجمن صنایع تولید کنندگان سموم است.